V první řadě bychom si měli ujasnit, co to vlastně je veganství, a čím se liší od vegetariánství. Vegetarián nekonzumuje maso, ale jiné živočišné produkty ano, zatímco vegan se stravuje čistě rostlinnou stravou. Jaká je první výhoda tohoto životního stylu?
Bez masa to jde také – lidské tělo velmi obtížně tráví maso, neboť máme příliš dlouhá střeva (tenké střevo), a je-li navíc ve stravě zastoupeno málo vlákniny, maso v těle hnije a odpadní látky putují do krve, což přetěžuje játra a ledviny.
A další výhody?
Etická stránka věci – máte to srdce pořídit si třeba kočku od koťátka, nebo malého králíčka, obě zvířátka máte doma v obýváku a pak se po dvou letech najednou rozhodnete, že je zavraždíte? Usmrcení zvířete je vražda, jako každá jiná, to nelze popřít. Jaký je rozdíl v tom, zabít vaše dítě, a zabít malé kotě? Zkuste se nad tím zamyslet.
Rostlinná strava je vyvážená – možná už víte, že každá rostlinná složka stravy je vyvážená. Obsahuje přesně takový poměr sacharidů, proteinů, tuků a vlákniny, abychom jí strávili bez problémů, a měli z toho maximální užitek. Tohle neplatí ani u masa, ani u vajec či mléka, něco tam vždy schází, zejména vláknina, někdy sacharidy atp.
Živé enzymy – velkou výhodou je konzumace tzv. raw stravy, jde o rostliny čerstvé, s mimořádným obsahem živin a spoustou energie. Říká se jí také živá strava, naopak veškeré maso je stravou výhradně mrtvou, i v syrovém stavu. Prostě jíte mrtvoly, zjednodušeně řečeno, po zabití zvířete (i člověka) duchovní nesmrtelná bytost na vyšší vývojové úrovni opouští tělo okamžitě, zatímco u rostlin je to jinak, ty obohatíte vaším vědomím, prožitkem skrze váš trávicí systém, protože duchovní esence rostlin je neopouští tak rychle. Rostliny nemají nervovou soustavu, ale cítí a vnímají na bázi energie (radosti a štěstí). Proto např. vám doma dlouho vydrží čerstvá mrkev, jablko, ořechy atd. A proto také snadno můžete množit některé rostliny řízkováním.