Máte chalupu se zahradou s vysázenými jabloněmi, meruňkami či švestkami a sklízíte každý rok bohatou úrodu zralých plodů? Pak si toho považujte, protože ovoce a zelenina z vlastních zdrojů je doslova k nezaplacení. A pokud přihnojujete půdu vhodnými hnojivy, např. chlévskou mrvou či hnojivy s obsahem hořčíku, a nehnojíte jen dusičnanovým NPK, pak si můžete gratulovat. Takové výpěstky budou nejen šťavnaté, ale i výživné, a můžete jimi podělit celou rodinu anebo některé z přebytků prodávat v tržnici.
K tomu, abyste mohli se svými plody uspět, musíte je nejen správně sklízet, ale i vhodně skladovat. Nabízí se dvě možnosti, buďto dřevěné bedýnky, anebo plastové skládací přepravky. Povězme si nyní něco o těch plastových, v čem jsou výhodné, a proč je upřednostnit před dřevěnou klasikou.
Dřevo je sice přírodní materiál, takže pro kontakt s ovocem a zeleninou ideální, ale rádo do sebe natahuje vodu a vlhkost, což může podpořit rozvoj hnilobných procesů a plesnivění. Takovou bedýnku pak budete i docela obtížně udržovat čistou, aby nekontaminovala i jiné plody. Bedýnky se navíc vyrábí z nehoblovaných latí, takže jejich čištění bude vyžadovat poměrně značné úsilí.
Plastové přepravky jsou naopak hladké, žádnou tekutinu neabsorbují a rozvoj plísní nepodporují. Skladování ovoce a zeleniny je v nich mnohem snazší, s vynaložením minimální námahy pro udržení jejich potřebné jakosti. Další výhodou plastových přepravek je možnost stavět je na sebe tak, že zapadnou do zámků a nesvalí se na zem. To s dřevěnými přepravkami téměř není možné, tam je stohování přepravek riskantní. A zaměříme-li se na skladování samotných prázdných plastových přepravek, neměli bychom zapomínat, že ty skládací zaberou mnohem méně prostoru, než prázdné dřevěné bedýnky. Úsporu místa pak oceníte v každém sklepě, garáži, kůlně či dřevníku.